+420 777 453 953 info@twicz.cz

Spoření do zlata a zlatých mincí

Zlato je již celá staletí považováno za bezpečný přístav, tedy vhodný nástroj pro uchování hodnoty majetku. A to platí dvojnásob v dobách hospodářské krize, tedy ve chvílích, kdy padají ceny akcií či nemovitostí. 

Nepřítel jménem inflace

Jedna z hlavních výhod komodit, zvláště pak investičního zlata, je ta, že si uchovávají svou hodnotu i v dobách inflace. Na rozdíl od peněz. Pro příklad nemusíme jít příliš daleko a už vůbec ne za hranice. Stačí se podívat, jak se změnila hodnota peněz u nás za posledních 25 let. Začátek velkých změn logicky přinesl rok 1990, přičemž největším šokem byl rok 1991, kdy míra inflace dosáhla 56,6 %. Další šok přišel o dva roky později. To se míra inflace přehoupla přes 20 %. Výsledek?

Můžete si to snadno spočítat sami. Na internetu jsou volně přístupné kalkulačky k výpočtu inflace. Propočet je jednoduchý. A nepříznivý pro ty, kdo si spořili finanční prostředky. Na co by vám v roce 1989 stačilo 100 000 korun, na to byste v roce 2015 potřebovali už 529 084 korun. Jak je to možné? Průměrná meziroční inflace mezi zadanými léty, tedy za posledních 25 let, dosáhla hodnoty 6,62 %. Můžeme se však na problém podívat i z druhé strany. Uložili jste si v roce 1989 půl milionu korun, abyste se zabezpečili na stáří, případně jste šetřili pro své potomky? Nejspíše vás nepotěší, že jste se poněkud zmýlili a že z původně nadstandardně vyhlížejícího majetku si dnes nakoupíte věci v hodnotě maximálně 100 000 Kč.

Investiční zlato jako vhodná investice

Navzdory zmíněným cenovým vrcholům před pěti a šestatřiceti lety má zlato dlouhodobou tendenci udržovat hodnotu. spoření do zlata  Další výhodou hovořící pro investování do zlata je skutečnost, že jde o univerzálně uznávanou investici, která – na rozdíl například od dluhopisů, akcií i nemovitostí – není náchylná a citlivá na politiku. Politický chaos může lokálně trhy paralyzovat. Za příklad z nedávné minulosti může posloužit Rusko poté, co se dostalo do mezinárodní izolace. Ta vedla k ekonomickému propadu, klesla hodnota ruské měny, akciového trhu i vládních dluhopisů. Zlatu obdobné riziko nehrozí.

Kdy nakupovat zlato?

Profesionální investoři a analytici využívají různé způsoby, jak určit, zda je investiční zlato podhodnocené, či naopak předražené. Jedním z nich je ukazatel Dow/Gold, který porovnává cenu zlata vůči americkým akciím. Čím vyšší je jeho hodnota, tím více jsou akcie nadhodnocené a cena investičního zlata podhodnocená. Těsně před pádem akciových trhů na přelomu tisíciletí se tento ukazatel pohyboval nad hodnotou 40. Tedy příliš drahé akcie a levné zlato. Naopak v září roku 2011, kdy se cena zlata vyšplhala na 1920 dolarů za trojskou unci, spadl Dow/Gold na 6,7.

Nyní se pohybuje okolo hodnoty 14. Dlouhodobý průměr je přitom deset. To by mohlo znamenat, že akcie jsou mírně nadhodnocené a  investiční zlato podhodnocené. Při investici do zlata je třeba zvážit její načasování. Cestou do pekel je nakupovat, když ze všech stran a médií zní, že cena zlata roste na rekordní hodnoty. Správný přístup je nakupovat po cenových propadech a ideálně investici ještě rozložit do menších transakcí v průběhu několika měsíců až jednoho roku. Investiční zlato je vhodné jako dlouhodobá investice. Odborníci proto radí nepanikařit při prvním poklesu ceny.

Spočítejte si,
kolik jste mohli naspořit
za posledních 10 let
Kolik byste měsíčně uložili?
Do jakých produktů
Můžete spořit?

Spoření do zlata

1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 1oz, 50g, 100g

Spoření do stříbra

20g, 1oz, 50g, 100g, 250g, 500g, 1000g

Spoření do platiny

1oz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím